Bozuk Hard Disk Veri Kurtarma

Bozuk hard disk veri kurtarma işlemleri düşünüldüğünden hem daha kolay hem de çok ucuza mal olmaktadır. Bu işlemi evinizde kendi başınıza da rahatlıkla yapabilirsiniz. Bilgisayar tamircilerine ya da servislere vererek boşuna paranızı harcamanıza gerek kalmayacaktır. Öncelikle kendinizden emin olun ve lütfen sabırla sizleri yönlendireceğimiz talimatlara uyun.

Her şeyden evvel yapacağımız yönlendirme ana kartında arıza olan bozuk hard disk veri kurtarma işlemidir. İçerisinde önemli dosyaların bulunduğu hard diskinizi tamir etmek için öncelikle;

 1. Laptopunuzu ters çevirerek bataryasını çıkarıyoruz.
 2. Hard diskin bulunduğu bölümün vidalarını açarak hard diski dışarı çıkartıyoruz.
 3. Hard diski muhafazasından çıkartıyoruz.
 4. Piyasadan hard diskinizle bire bir aynı marka ve aynı seri olan bir eşini bulmanız gerekiyor. (Seri numaraları hard diskin hemen arkasında yazar.)
 5. Sağlam olan hard diski de kabzasından çıkarıyoruz.
 6. Sağlam olan kartla bozuk olan kartın yerini değiştirerek eski hard diskimizin içerisindeki verilere ulaşmış olacağız. Öncelikle bu işlem için her iki hard diskin kartlarını tutan vidaları sökerek çıkarıyoruz. Daha sonra kartların yerini değiştiriyoruz.
 7. Çalışır durumda olan bir bilgisayarın ID kablosunu dikkatli bir şekilde hard diske bağlıyoruz.
 8. Ardından enerji kablosunu da voltaj vermesi için dikkatli bir şekilde hard diske bağlıyoruz.
 9. Hard diskimizi güvenli bir şekilde masaya sabitliyoruz.
 10. Bilgisayarı açıyoruz.
 11. Hard diskimizi takar takmaz hemen bilgisayarda görmemiz mümkün değildir. Bu sebeple ilk etapta bilgisayara tıklıyoruz. Sağ tuşla aygıt yöneticine basıyoruz.
 12. Açılan penceredeki imgelerde Konsol Ağacını Göster şeklindeki birimi iki kez tıklıyoruz.
 13. Donanım Değişikliklerini Tara şeklinde bir buton karşımıza gelecektir. Burayı da iki kez tıklıyoruz.

Böylelikle bozuk hard disk veri kurtarma işlemi için bilgisayarımız tarama yapmaya başlayacaktır. Kısa bir sürede bozuk olan hard diskimizin içerisindeki tüm dosyalara kavuşmuş olacaksınız. Ulaştığınız verileri dikkatli bir şekilde büyük çaptaki bir USB flash belleğe aktarabilirsiniz. Dolayısıyla eski verilerinizi yedeklemiş olacaksınız. Görüldüğü gibi tüm işlemler gerçekten oldukça basit. Herkese kolaylıklar diliyorum.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir