Veri kurtarma merkezlerinden yardım almak isteyen kişiler bu işlemlerin tahmin ettiklerinden daha uzun sürede mümkün olacağını bilmeleri gerekmektedir. Özellikle depola ürününde yaşanan arızanın boyutları bu süreyi direkt olara etkilemektedir.

Veri kurtarma süreci hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler öncelikle seçtikleri firmalardan bilgi almalı ve kendilerine verilen tüm bilgilere harfi harfine uymalıdırlar. Bu aşamada yapılacak olan ilk iş bu konuda hizmetler veren firmalar ulaşmak ve sorunu kendilerine iletmektir. Bu firmalar müşterilerine fiyat veya iş akışı hakkında bilgiler verip anlaşma sağladıklarında ilgili depolama ürünlerinin en kısa zaman içinde kendilerine ulaştırılmasını isterler. Ancak bu ürünler çok hassas olduklarından doğru bir şekilde paketlenmeleri çok önemlidir.

Daha sonra ellerine geçen depolama ürününü titiz bir şekilde inceleyen firma yetkilileri yapılacak olan müdahaleler ve işlemler hakkında hemen karar vermelidirler. Veri kurtarma sürecinin en önemli aşamalarından biri de arıza tespitinin yapılması ve işlemin maliyetinin müşteriye bildirilmesidir. Tüm bu işlemlerden sonra müşteri işleme onay verirse gerekli ekipmanlar ile veri kurtarma işlemine başlanır. Bu işlemlerin doğru teknik ve ekipmanlar ile yapılması hayati önem taşımaktadır çünkü yapılacak olan küçük bir hata bile çok daha ciddi veri kayıplarına veya arızalara neden olabilmektedir. Kötü sürprizler ile karşılaşmak istemeyen kişiler bu işlemleri yaptırmak için mutlaka doğru firmaları veya doğru iş ortaklarını seçmelidirler.

Kurtarılacak olan veri ne türde olursa olsun öncelikle donanımsal müdahalelerin çok titiz ve dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bilindiği gibi depolama araçları bilgisayar veya diğer kullanıldıkları ürünlerin en önemli donanım parçalarıdır. En küçük bir dış müdahalede hemen arıza yapabilen bu aletler kesinlikle hassas bir şekilde kullanılmalı ve dış etkenlerden korunmalıdır. Veri Kurtarma Sürecinin daha hızlı bir şekilde ilerlemesi için her adım titiz bir şekilde analiz edilmeli ve bir akış planı oluşturulmalıdır.

Yapılacak olan bu plan verilen mümkün olduğu kadar kısa zaman içinde kurtarılması ve müşterilere teslim edilmesi için çok önemlidir. Bu sebeple uzmanlar bu konuda kesinlikle en önemli kuralın seçilecek olan iş ortağı hakkında araştırma yapmak ve Veri Kurtarma Süreci hakkında bilgiler almak olduğunu belirtmektedirler.