Silinen Verileri Kurtarma

Silinen verileri kurtarma işlemlerini gerçekleştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Bazen istemesek de bilgisayarımızdaki geri dönüşüm kutusundan sildiğimiz veriler olabilir. Ya da telefonumuzun bulutundan silinen istenmeyen fotoğraflar olabilir. Belki de çok sevdiğimiz birinden kalan son hatıraların yazılı olduğu bir kağıdı silmiş olabiliriz. Bu gibi durumlarda hemen paniğe kapılmak yerine silinen verimi kurtarabilir miyim sorusunu kendinize sormalısınız. Bazen bilgisayara kayıtlı bir tez ödevi ya da dönem ödevi sunum dosyasını kaybetmiş olma ihtimalimiz bile olabilir. Peki, silinen bu dosyalar varsa ne yapmalıyız? Öncelikle sabit diskin verilerinizi tamamen silmediğini bilmelisiniz. Yeni dosyaları silinenlerin yerine kaydetmeye devam eden sabit disk birkaç basit işlemle yeniden  o dosyaları karşınıza çıkarabiliyor.

Silinen verileri kurtarma işlemi için recuva programından faydalanabilirsiniz. Bu program kurulumunu gerçekleştirirken ücretsiz programın bazı sınırlamalar getirdiği gerçeğini unutmamalısınız. Profesyonel hizmet için sürümü profesyonel olanı ücretli olarak almayı denemeye bakmalısınız. Bu programın kurulumunu gerçekleştirirken Türkçe dil seçimi sonrasında kurulum için Windows sürücüsüne kurulum tercihinde bulunmaya gayret etmelisiniz. Bu programı kurma ardından bilgisayar üzerinde çok kolay gerçekleştirilen bir tarama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu esnada silinen dosyaların karşınıza çıktığını gördüğünüz zaman çok sevineceksiniz. Dosya, resim, video gibi silinen içerik ulaşımı için recuva sihirbaz kullanımından faydalanabilirsiniz. Silinen dosya içeriği aramasıyla silinen verilerinizi kurtarma işlemini daha kolay, kısa sürede gerçekleştirebileceksiniz.

Silinen verileri kurtarma işlemi için faydalanacağınız recuva sihirbaz tarama yapmak istediğiniz formatta arama işlemi gerçekleştirecektir. USB ve medya kartları üzerinde tarama yapmanıza müsaade edecek olan recuva sihirbazı sayesinde tarama yapacağınız klasör tercihinizle işiniz kısa zamanda tamamlanacaktır.

Dosyayı nerede arayacağınız konuya dikkat etmelisiniz. Eğer hatırlamıyorsanız yerini bilmediğinize dair bir işaretleme yaparak işleme devam sağlamaya bakmalısınız. Kısa zamanda ve biraz daha uzun süreli arama seçeneklerini tercih edeceğiniz format size ne kadar süre önce silinen dosya aradığınıza işaret edecektir. Eğer çok önceleri silinen bir veri arıyorsanız uzun tarama seçeneğinden faydalanmanız daha doğru olacaktır. Önceden ya da dikktsizce silinen verilerinizi yeniden elde edebileceğiniz bu programı kullanmaya hazır mısınız?

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir