Bilgisayarımız üzerinde ya da harici disk üzerinde zaman zaman biçimlendirme işlemi yaparız. Ama bazen bunu dalgınlıkla evet tuşuna basarak gerçekleştiririz. Bu durumda da veriyi geri getirme işlemini nasıl yapacağız kaygısı yaşarız. Çok önemli bilgilerimizin birden yok oluşunu saniyeler içerisinde görmek bizi üzer. Ama bu durumda bile çözüm yolları vardır. Verileri geri getirirken bazı ücretsiz programlar yardımcımız olabilir. Kimi zaman ücretli programlarla da çözüme ulaşabiliriz. Bizim isteğimizle biçimlendirilmeyen hard disklerdeki verileri geri getirme işlemiyle önemli işlerimizin bir kopyasına kavuşabiliriz. Siz de veri kayıp durumlarını biçimlendirme üzerinden gerçekleştirdiyseniz hemen paniklemeyin. İlgili programlara ulaşma yolunu denemeye bakın.

Sabit disklerin hasar durumu bazen karşımıza çıkabilen durumlardandır. Bu durumda veri kurtarma işlemi gerçekleştirebilir miyim diye düşünüyorsanız size evet cevabını verebileceğiz. Tabii öncelikle darbenin şiddeti konusuna açıklık getirilmelidir. Ne kadar hasar görmüştür sorusu sorulan durumlarda disk kurtarma durumu için önemli cevaplar beklenmektedir. Fiziki hasar durumları bazen sabit disk üzerinde manyetik alanda geri dönülmesi imkansız olabilecek durumlara sebebiyet verebilmektedir. Hardisk arızası tespit edilerek arızanın ne boyutta olduğu ya da ne gibi bir işlemle veri kurtarmanın mümkün olacağı konusuna açıklık getirilmeye çalışılır. Kimi zaman bazı programlar aracılığıyla veriler geri getirilirken kimi zaman analiz sonucundaki hafifi hasarla birkaç basit adımla bilgisayara veriler tekrar yüklenebilir.

Bilgisayar verilerimiz önemlidir. Bazen istem dışı veri kayıp durumlarına maruz kalabiliriz. Bir gün aniden bilgisayarımız bozulabilir. Belki de onu açamayabiliriz. Bu durumda kayıtlı bilgilerimiz arasında en önemli olanları yedeklememiş olmanın sıkıntısıyla bilgisayarı formata götürürüz. Ama son senelerde gelişen yazılımlar neticesinde format atılan bir bilgisayarda dahi kayıp verilerin yeniden mümkün olabildiği görülmektedir. İlgili yazılımlarda yapılan güncellemeler bilgisayarınızdaki verilerin kaybolduğunu ya da silindiğini düşünürken uygun programlar aracılığıyla geriye döndüğünü size kanıtlamaktadır. Aradığınız dosya, resim ya da video seçeneklerini format atarken söyleyin ya da söylemeyin verilerinizi geri getirme olasılığı her zaman var. Bu gerçeği düşündükçe artık veri kayıp durumlarını sonuna kadar unutacağımız dönelere doğru yaklaşıyoruz demektir.

Sabit diskler üzerinden veri kaybı bilgisayar, telefon, akıllı cihazlar, tabletler ya da depolama aygıtları üzerinde gerçekleşebilmektedir. Her tür telefon ve bilgisayar üzerindeki veri kayıp durumlarında verileri kurtarma hizmeti veren firmalar bulunmaktadır. Farklı yazılımlarda veri kurtarma programlarıyla hizmet eden bu firmalar veri kayıplarına son diyebilmenize imkan tanıyabilmektedirler. Kimi zaman format için verdiğiniz bilgisayar verileri dahi ortam uygunluğuyla veri kurtarma işlemini gerçekleştirebilmeye müsaade edebilmektedir. Flash belleklerdeki resimler, telefondaki fotolar, ses kayıt cihazındaki ses dosyaları gibi veri kayıp durumları artık zamanla tarih olacak. Neyi kaybedersek geri getirme ihtimalimizin yüksek olduğu bir teknoloji çağına doğru ilerlemekteyiz.

Sabit disklerdeki veri kayıp durumlarında duruma göre hareket edilir. Basit veri kayıp durumlarında kendiniz bile verileri elde edebilirken kimi zaman profesyonel hizmete gerek duyulabilmektedir. Veri kayıplarında veri cihazının büyüklüğü ve verilerin ehemmiyetine göre ücretlerin değişimi gerçekleşmektedir. Ücret teklifi için öncelikle veri cihazında ne gibi bir hasar mevcut, hasarın giderilmesi için ne kadarlık sürede işlem gerçekleşecektir. Veri geri alınırken nasıl bir uygulama yapılacaktır gibi sorulara net yanıtlar verilerek ücret hesaplanır. Eğer profesyonel bir yazılım kullanılacaksa ya da veri yeniden yüklenirken farklı bir dijital ortamdan faydalanılması gerekiyorsa iş profesyonelliğe kaçmaktadır. Bu durumda da ücret otomatik olarak işin hassaslığıyla bağlantılı olarak pahalıya mal olabilir.