Bozuk Dosya Kurtarma

Bozuk dosya kurtarma işlemini yapmaya ihtiyaç duyduğunuz zamanlar olabilecektir. Bazen bozuk dosyalarınızı kurtarmaya ihtiyaç duyabileceğiniz anlar olabilecektir. Veri kurtarma işlemlerinizde bozuk veri kayıpları durumlarında ne yapmanız gerektiğini bilerek hareket etmelisiniz. Kimi zaman önemli veri yedekleme işlemlerini flash üzerinde gerçekleştiririz. Ama buna rağmen veri kaybı durumlarıyla karşı karşıya kaldığımız anlar olabilmektedir. Özellikle arşivleyip saklanan dosyaların genelinde depolanırken hasar durumları gerçekleşebilmektedir.

Bozuk dosya ile karşı karşıya kalma bu durumlar şeklinde daha sık gözümüze çarpabilir. İşte bu anlar için zipli arşivlenen dosya kurtarma işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekebilecektir. Word dosyası olarak 2007 sürümüne ait bir dosya arıyorsanız not defterini çalıştırmayı denemelisiniz. Dosya’dan aç bölümüne giderek iletişim kutusundan tüm dosyaları seçerek .doc uzantılı dosya tıklamasında bulunabilirsiniz. Orijinal metin kopyasını alarak yeniden kaydedebilirsiniz. Bozuk dosya kurtarma işleminiz Word düzeninde bu şekilde kısa zamanda tamamlanabilecektir. Genel anlamda daha fazla hassasiyet gerektiren kurtarma işlemleri için repair Word programı kullanımını gerçekleştirmeyi deneyebilirsiniz. Yeni .docx uzantılı dosyalar bu programla kurtarılamamaktadır. Docx repair programının deneme sürümü mevcuttur. Bu deneme sürümüyle hasarlı dosya kurtarma işlemini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinizi az çok öğrenebileceksiniz.

Bozuk dosya kurtarma işlemi için kimi zamanda çok parçalı dosya yazılımlarından faydalanma gereğinde bulunursunuz. Bu durumda da ücretsiz faydalanabileceğiniz programlar mevcuttur. Diskinternals zip repair programını duydunuz mu? Bu program size ücretsiz olarak fayda sağlayabilecek formatta bir programdır. Ücretsiz faydalanmaktan keyif alabileceğiniz bu program sayesinde arşivin yeni bir kopyasından faydalanabilme olanağı yakalayabileceksiniz. Bu programı kullanırken aynı zamanda kaybettiğiniz dosyaların arkasından üzülme durumunuza da bir son verebilme fırsatını yakalayabileceksiniz. Birçok sitede adı geçen bu programlar ücretli ve ücretsiz faydalanabileceğiniz yazılımlarla alakalı sonuçlara ulaşabilmeniz mümkün. Artık verilerimi kurtaramam kaygısını bir kenara bırakarak teknolojinin tüm yeniliklerinden faydalanabilme fırsatını yakalamaya başlayabilirsiniz. Son teknolojik kurtarma işlemleriyle zenginleşen içerikteki programlar en yeni Word dosyaları ya da ziplenen arşiv kurtarma işlemlerinde başarılı sonuca ulaşabilmenize fırsat tanıyabilecektir. Siz de bozuk dosyalarınızı kurtarırken formata uygun ücretli ya da ücretsiz kurtarma program yüklemelerini tamamlama işlemine ne dersiniz?

 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir