Arızalı Disk Kurtarma

Arızalı disk kurtarma işlemini yapmak zorunda kalabileceğiniz zaman dilimleriniz olabilecektir. Bilgisayar, akıllı telefonlar, tabletle teknolojik farklı kayıt cihazlarının yenilendiği teknoloji çağında veri kaybı durumu olabilir. Diskinizde arıza meydana gelmesi ve bu durumda ne yapmalıyım sorularıyla cebelleştiğiniz durumlar olacaktır. Bu anlarda diskinizin parçalayıp verilerinize nasıl ulaşabileceğinize yönelik rastgele işlem yapacağınıza mantıklı hareket etmelisiniz. Arızalı diski nasıl kurtarabileceğiniz bilgisiyle hareket etmeniz daha doğru olacaktır. Böylece veri kaybınızı en aza indirgeyecek şekilde hareket etmiş olabileceksiniz.

Bazen diskinizin biçimlendirme istediği durumlar olabilmektedir. Biçimlendirme isteyen diski bozacağım korkusuyla herhangi bir işleme tabii tutmadıysanız farklı bir PC kullanmayı deneyebilirsiniz. Farklı bir bilgisayar biçimlendirme istemeden diskinizdeki verilerin korunmasını sağlayabilecektir. Arızalı disk kurtarma işlemi kapsamına giren bu biçimlendirme durumlarında biçimlendirme illa ki gerekiyorsa biçimlendirme sonrası recovery yapmanız gerekecektir. Bu işlemi yaparken tabibi k ide temel kural hiç kullanmadan recovery yapmaktır. Disk içindeki hatalı kısımları onarma işlemlerinde HDD regenaratör programı sayesinde veri kayıp durumunu en aza indirgeyebilme fırsatını yakalayabilirsiniz. Tamamen tamir edilme işlemi bile gerçekleştirebilirsiniz. Bu sebeple hasarlı diskiniz için ilgili programı bulmaya gayret etmelisiniz. Tarama süresinin uzun süreli olmasına rağmen HDD regenaratör programı oldukça başarılı bir programdır. Tavsiye edilen programın dos versiyonundan faydalanmayı denemenizdir.

Arızalı disk kurtarma işleminde fiziksel bir hasar durumu meydana geldiyse disk verilerini kurtarma işleminiz hayal olabilmektedir. Fiziksel olarak darbe alan disk veri kurtarımlarında da profesyonel hizmet veren firma arayışına girmeyi deneyebilirsiniz. Eğer içindeki bilgilerin veri bakımından değeri siz de büyükse o zaman veri kurtarma işleminiz için işinin ehli ekibin yer aldığı firmalarla irtibat kurabilirsiniz. Sabit diskinizi bilgisayarınız tanırsa bazı programlar aracılığıyla veri kurtarma işlemi gerçekleştirebilmeniz mümkün olabiliyor. Diskinizdeki veri kayıpları için bir firmaya başvurduğunuz zaman mutlaka verilerinizin ne kadar kurtarılacağını öğrenin. Kimi zaman elde edebileceğiniz veriler için ödeyebileceğiniz tutar yeni bir disk ücretinden çok daha pahalıya mal olabilmektedir. Bu nedenle verilerinizin kurtarılma işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz durumlarda paranızı boşuna harcamayın. Onun yerine yeni bir disk satın alın.

 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir